WoodFix - a faanyagvédelem


Hogyan használjuk a Woodfix multifunkciós fakezelőt?

A Woodfix egy felszívódó anyag, nem bevonó. Ez egy egyedülálló termék, mely rendkívül gyorsan beivódik a fa teljes rostszerkezetébe. A Woodfix az évgyűrűk korai pásztáján keresztül szívódik fel, és onnan hatol be a faanyagon belül a kései pásztába és annak környékére. Miután Woodfixral kezeltük, a fa nem fog megdagadni vagy zsugorodni és 100%-osan méretstabillá válik. A Woodfix egy oldószer alapú fakezelő, amely eltávolítja a vizet a fából. A Woodfix texasi vöröscédrus olaj és szabadalmaztatott szilikon alapú hatóanyag keveréke, fehér ásványi olaj oldatban. A szilikon összetevő megköti a vizet, az ásványi olaj szállítja a hatóanyagot mélyen a fa rost-és sejtszerkezetébe. A kezelés után és a belső katalitikus konverzió bekövetkeztével a kezelt fa felveszi a „megkövesedett fa" korai tulajdonságait. "A nedvesség hiánya a későbbi problémák hiánya" és a kezelés időpontjától számítva nem lesz nedvesség a fa sejtjeiben, következésképpen semmilyen rovar vagy fakorhadást okozó tényező nem lesz hatással a faanyagra. A Woodfix egy teljesen áttetsző folyadék, mely hasonlít a vízre és körülbelül ugyanolyan viszkozitású. A cédrusolaj összetevő miatt esetenként enyhe színeltérés tapasztalható, ami nem befolyásolja a termék minőségét.  Kezeléshez használhatunk ecsetet, (airless) szórópisztolyt, merítést vagy telítéses eljárást. A legesztétikusabb eredmény eléréséhez ajánlott a kezelés előtt alaposan megtisztítani a felületet, melyet kezelni szeretnénk. A Woodfix nem fogja megváltoztatni a fa meglévő színét vagy megjelenését, a kezdeti „nedves hatás" néhány napon belül megszűnik, ugyanolyan marad, mint a kezelés előtt. A termék képes áthatolni a korábban használt színezőn és mázon, de ne feledjük, hogy a korábbi rétegek eltávolításával mindig jobb eredményt és sokkal tetszetősebb látványt fogunk elérni. Egy nagynyomású tisztító segít helyreállítani a fa eredeti felületét, azáltal hogy eltávolítjuk az UV-sugárzás hatására elszürkült réteget és a beivódott szennyeződéseket.

Hol és mire használható?

Kül- és beltéri használatra egyaránt javasolt, például bútorok, kerítések, stégek, oszlopok, karámok, padlók, szerkezeti elemek, stb. kezelésére. Stabilizálja a fát, és rendkívül hosszú védettséget biztosít vetemedés, nedvesség, méretváltozás ellen, ellenállóvá teszi fakárosító behatásokkal szemben.

Kezelt faanyag vízfelvétele

A fában lévő nedvesség kötött és szabad víz formájában van jelen (1.ábra). A száraz faanyag vízfelvételkor a kötött víz igényét elégíti ki. Ennek következtében a fa megdagad. A száradás során az alakváltozás akkor indul meg, amikor a kötött víz kezd eltávozni a fából. A szabad víz jelenléte nem okoz méretváltozást a fánál.

A Woodfix a kezelést követő 72 órán belül kb. 80%-át eltávolítja a fában lévő víznek; megköti vagy elpárologtatja a felesleget. Kb. 30 napon belül teljesen kiszárítja a fát, a szabad víz távozik, a sejtekben lévő kötött víz pedig a Woodfixel reakcióba lépve átalakul egy zselészerű anyaggá, ami teljesen kitölti a fa sejtjeit. Ha a kezelt fa később nedves, párás környezetbe kerül, akkor csak a szabad vizet veszi fel, és rövid időn belül le is adja azt, ha szárazabb környezetbe kerül. Mivel kötött víz felvétel nincs, alakváltozás sem lép fel.

farszlet_bra_b.jpg

1. ábra

Első a biztonság:

A Woodfix nem különösebben veszélyes készítmény, azonban a biztonság kedvéért mindig ajánlott, ha szemvédőt és kesztyűt használunk, amikor festékekkel és oldószerekkel dolgozunk. Mossunk kezet szappannal és vízzel, hogy eltávolítsuk a kifolyt vagy a bőrön felgyülemlett anyagot. Ha véletlenül szembe került valamennyi anyag, akkor öblögessük bőségesen vízzel. Ha a ruhánkra került ajánlott ruhát váltani, mert bőrkiütést okozhat, ha a bőr sokáig van kitéve az oldat hatásának. Mindig viseljünk maszkot, ha levegős kompresszort használunk (festékszórók). Ha nem viselünk védőruházatot, amikor fej fölötti kezelést végzünk, a kezelés befejeztével ajánlott ruhát cserélni.

Kezelés időpontja:

A termék alkalmazható már fagypont feletti hőmérsékletnél is, azonban ilyenkor elhúzódik a felszívódás és a fában lezajlódó reakció. A kezelést a nap legmelegebb időszakában érdemes végrehajtani, mikor a fa kitágul hő hatására. A magasabb hőmérsékleten végzett kezelés felgyorsítja a beszívódást a fa kitágulása miatt, és következésképpen lerövidíti a kezelés időtartamát.

Vízszintes kezelések:

Vigyük fel a Woodfixet egy kisebb területre. Vízszintes felületeken addig folytassuk az oldat felvitelét, amíg a felület nedvesen fényessé válik. Ezután menjünk vissza a kiindulóponthoz, és amikor az oldat beszívódott a fába, kezdjük el a kezelést újra. Ismételjük meg az eljárást legalább háromszor, vagy amíg gyorsan szívódik fel az anyag. A Woodfix ezután átitatja a fát, és a folyadék függőleges és vízszintes irányban terjedve fog beépülni a fa rostszerkezetén keresztül. Menjünk a következő kijelölt területre és ismételjük meg a fenti eljárást. Bizonyosodjunk meg arról, hogy van elegendő oldat a kezelés befejezésére a kijelölt területeken, hiszen a részleges kezelés nem fog „életre szóló megoldást" eredményezni. Nem szükséges a kétoldali kezelés, azonban a Woodfixből annyit kell felvinni az adott felületre, amennyi a teljes telítettséghez szükséges. A későbbiekben bármikor újra lekezelhetjük a felületet, ekkor a felszívódás már minimális lesz, és az oldat a fa felületi rétegében tárolódik.

Függőleges kezelések:

Függőleges felületek kezelésekor haladjunk fentről az alapzat felé, engedve, hogy a lefolyt oldat hasznosuljon a kezeletlen fán. Türelmesnek kell lenni, amikor függőleges felületeket kezelünk, mivel sokkal nehezebb nedvesen tartani a fát, mint a vízszintes felületeken. Esetenként sokkal célszerűbb ecsetet használni, mint festékszórót. Nagyobb faházak és kerítések kezelésére „airless" festékpisztoly használata ajánlott, melyhez a lehető legkisebb fúvókát használjuk. Az „airless" szórópisztoly előnye, hogy kisebb a permetköd képződés.

Merítéses eljárás:

A fába való behatolás változó, a fa szerkezetétől és sűrűségétől függ. Pl. egy 2 coll vastagságú erdeifenyő 20 percen keresztüli alámerítése teljes átitatódást eredményez. Nagyobb méretű faanyagoknál, mint pl. talpfa vagy oszlop, kb. 1 óra szükséges a felszívódáshoz. Az OSB lap, farostlemezek, furnérlemezek nagyon gyorsan beszívják az oldatot. Célszerű a munkadarabot néhányszor kiemelni, mivel a fában és a felületen kialakuló levegő buborékok jelentősen lassíthatják a folyamatot.

Nyomásos telítés:

A következő táblázat tartalmazza a nyomásos telítés javasolt időtartamát különböző nedvességtartalmú faanyagnál.

Javasolt gépidők és beállítások

Nedvességtartalom

Vákuumos előkezelés

Telítés

Vákuumos utókezelés

5% - 10%
10% - 30%
30% - 100%

15 perc
15 perc
15 perc

30 perc Min
15 perc Max
30 perc Min

5 perc
15 perc
5 perc

Vákum: 15-28 Hg mm Nyomás: 120-175 bar Hőmérséklet: 26-65°C

Csepegtetés:

A merítéses, vákuumos vagy túlnyomásos kezelések után kb. 3-5 perc csepegtetést követően a visszamaradt anyag, korlátozás nélkül újra felhasználható.
A kezelt fa 10-15 percen belül raktározható vagy szállítható.

Repedéssel, vetemedéssel szembeni védelem:

Bármelyik fent említett felviteli eljárás segít a repedések kialakulásának csökkentésében. Szinte minden fafajtánál jelentős védelmet biztosít, azonban olyan típusoknál, amelyeknél jelentős belső feszültség halmozódik fel, mint pl. egyes gyümölcsfák, korlátozott az eredmény. Kemény fáknál minél nyersebb a fa a kezelés pillanatában, annál jobb eredményt kapunk.

Általános szabályok:

Kezelés előtt el kell távolítani a fakérget és háncsot, mivel rendkívül lassítja a felszívódást! Ha nem lehetséges, akkor a fa végein keresztül is megoldható a telítés.
Nem szükséges túlnyomást alkalmazni, a vákuumos eljárás hasonló eredménnyel használható.

Kiadósság:

Fa fajtától függően kb. 6-12liter szükséges köbméterenként a teljes telítéshez. Ennél több csak néhány puhafa fajtánál fordulhat elő, keményfáknál az alsó határérték jellemző. A kiadósságot befolyásolja a fa nedvességtartalma; minél nagyobb ez az érték, annál kevesebb Woodfix szükséges a kezeléshez.

Szín, illat:

Áttetsző szín, kihangsúlyozza a fa erezetét. Kellemes cédrus illat, beltéri használatra is.

Színezők, festékek felvitele:

A Woodfixel kezelt fa bevonására olaj bázisú bevonatok vagy festékek ajánlottak. Ezek a típusú bevonatok jobban alkalmazkodnak az oldószeres kezelőanyagokhoz, mint a vízzel hígítható készítmények. Mindemellett bármelyik hatékonyan használható probléma nélkül. 24 óra várakozási idő ajánlott, mielőtt felvisszük az olajbázisú színezőket vagy festékeket. 72 óra várakozási idő szükséges a vízbázisú festékek felvitele előtt 20 °C körüli hőmérséklet esetén. A fel nem szívódott anyagot festés előtt vagy le kell törölni, vagy megvárni a teljes száradást, ellenkező esetben filmképződési problémát okozhat, és ronthat a bevonat keménységén, fényén! A festékeknél és színezőknél megnövekedett tapadás tapasztalható, amikor a Woodfixel kezelt fára visszük fel őket, mivel a fa soha többé nem fog „mozogni" - ez az a jelenség, amely felelős az összes bevonat és festék lepattogzásáért.

Gittek, ragasztók használata:

A legtöbb kereskedelemben kapható gitt és ragasztó használható, azonban figyelni kell arra, hogy csak száradás után biztosított a tökéletes eredmény. Egyszerű tapintással megállapítható, hogy olajos vagy száraz a felület.

Rögzítő elemek, csavarok:

Nincs szükség semmilyen felületvédelemre a felhasznált anyagoknál.

A felszerelés tisztántartása:

Tisztításra nincs szükség Woodfix használata esetén. Csak tegyük vissza a fedelet, kupakot a megmaradt anyag tartályára, és tegyük egy olyan helyre, ahol nincs nyílt tűz. A termék minőségét korlátlan ideig megőrzi.

Tárolás

A terméket lehetőleg ne tároljuk fagyveszélynek kitett helyen, mert a térfogatváltozás a zárókupaknál tömítetlenséget okozhat, azonban a termék mínusz 5°C-ig nem károsodik, korlátlan ideig eltartható.